Świąteczna Zbiórka Żywności 2012 – Informacja Prasowa

Święta nie brzmią radośnie, gdy doskwiera głód.
Pod takim hasłem Banki Żywności rozpoczynają Świąteczną Zbiórkę Żywności i zachęcają wszystkich do wsparcia osób najuboższych. W Polsce w skrajnym ubóstwie żyje, ponad 2,5 mln osób. Na to jak będą wyglądały ich święta, może mieć wpływ każdy z nas.

Świąteczna Zbiórka Żywności odbędzie się w dniach 7 – 9 grudnia 2012 r. Już po raz piętnasty w 31 warszawskich hipermarketach oraz wybranych sklepach w 39 miejscowościach na Mazowszu mieszkańcy województwa mazowieckiego będą mogli przekazać zakupioną żywność do specjalnie przygotowanych koszy. W sklepach, będzie dyżurować ponad 4 000 wolontariuszy Banku Żywności SOS w Warszawie. Produktami rekomendowanymi podczas zbiórki są: CUKIER, OLEJ, KONSERWY, DŻEMY, DANIA GOTOWE, SŁODYCZE.

Świąteczna Zbiórka Żywności jest akcją ogólnopolską, prowadzoną przez 32 banki żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności. W Warszawie i okolicach zbiórkę prowadzi Bank Żywności SOS w Warszawie. W województwie mazowieckim zbiórkę organizują Banki Żywności w Radomiu, Siedlcach, Płocku i Ciechanowie.

W Warszawie dary żywności będzie można przekazać w 31 największych hipermarketach. W najbliższych okolicach Warszawy zbiórka  zostanie przeprowadzona
w ponad 200 sklepach w 39 miejscowościach: Błoniu, Brwinowie, Celestynowie, Gliniance,  Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Jabłonnie, Jaktorowie, Józefowie, Kaniach, Karczewie, Kobyłce, Legionowie, Malcanowie,  Małkinii Górnej, Markach, Michałowicach, Michałów-Reginów, Milanówku, Mińsku Mazowieckim, Nadarzynie, Nowym Dworze Mazowieckim, Ostrołęce, Ostrowie Mazowieckim, Otwocku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Radzyminie, Rzakta, Sulejówku, Wawrze, Wiązownej, Woli Karczewskiej, Wołominie, Wólce Mlądzkiej, Wyszkowie, Zakręcie, Ząbkach oraz Zielonce.

Celem Świątecznej Zbiórki Żywności jest zebranie jak najwięcej żywności, która jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia trafi do najuboższych oraz zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem ubóstwa i niedożywienia. Bank Żywności SOS w Warszawie za pośrednictwem 164 organizacji pomocowych, przekaże artykuły spożywcze dla
56 000 osób
. Od 1994 roku przekazaliśmy ponad 50 tysięcy ton żywności.

Honorowy patronat nad tegoroczną Świąteczną Zbiórką Żywności objęli:
Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik oraz Mazowiecki Kurator Oświaty Karol Semik
.

Działania w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności

  1. Briefing prasowy inaugurujący Świąteczną Zbiórkę Żywności z udziałem Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy i Wojewody Mazowieckiego oraz Happening „Gąsienica“ (4.XII. Warszawa).
  2. Zbiórka  żywności w 31 hipermarketach na terenie Warszawy (7-9.XII. Warszawa).
  3. Zbiórka żywności na terenie 39 miejscowości na Mazowszu organizowana we współpracy z organizacjami pozarządowymi (7-9.XII).
  4. Zbiórka żywności na rynkach hurtowych (7.XII):
    Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. w Broniszach
    Praska Giełda Spożywcza AGRO-TECHNIKA S.A.
  5. Internetowa Zbiórka Żywności – zakupów można dokonać do 23 grudnia wchodząc na www.bankizywnosci.pl. Partnerem zbiórki w Internecie jest sieć sklepów Piotr i Paweł.
  6. Wysyłając do 31 grudnia sms o treści POMAGAM na numer 73 365, będzie można wesprzeć działalność Banków Żywności m.in. w transporcie i przechowywaniu żywności (koszt 3,00 zł z VAT).

W trakcie Świątecznej Zbiórki Żywności organizowane są również zbiórki towarzyszące w szkołach, firmach, podczas spotkań okolicznościowych.

W ubiegłym roku Bank Żywności SOS w Warszawie na terenie Warszawy i Mazowsza przekazał potrzebującym ponad 100 ton żywności. W tym roku Pracownicy oraz wolontariusze Banku Żywności SOS w Warszawie mają nadzieję na zebranie dużo większej ilości żywności. Pomóc może każdy. Lista sklepów w których organizowana jest zbiórka dostępna na stronie www.bzsos.pl oraz www.bankizywnosci.pl.

Informacji na temat ogólnopolskiej akcji Świąteczna Zbiórka Żywności udziela Federacja Polskich Banków Żywności: Agnieszka Bielska, tel. 692 018 022, 22 654 64 00 wew. 114, agnieszka.bielska@bankizywnosci.pl

Partnerem strategicznym Świątecznej Zbiórki Żywności 2012 jest firma McCormick Polska, właściciel marek Kamis i Galeo.

Kontakt z mediami
Agnieszka Kędzierawska
tel. 504 127 666
a.kedzierawska@bzsos.pl

Koordynator Zbiórki w Warszawie:
Anna Kołnierzak
tel. 514 070 693
a.kolnierzak@bzsos.pl

Koordynator Zbiórki na Mazowszu:
Dominika Sawczuk
tel. 601 390 094
d.sawczuk@bzsos.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii ŚZŻ, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.