Nie marnuj owoców i warzyw! Światowy Dzień Żywności z Bankiem Żywności SOS w Warszawie

fruitsW tym tygodniu na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności – Bank Żywności SOS w Warszawie zaprasza z tej okazji  na zbiórkę warzyw i owoców na terenie Rynku Rolno – Spożywczego Bronisze w dniu 17 października. Tematem tegorocznych obchodów jest zapobieganie marnowaniu owoców i warzyw. Bank Żywności zachęca także  producentów rolnych, sieci handlowe, rynki hurtowe do współpracy przez cały rok. Każdy z nas może także pomóc Bankom Żywności w ratowaniu większej liczby owoców i warzyw wysyłając charytatywny sms na numer 75365 o treści Pomagam (5zł + VAT).   

Zjedz na Bank!

Zapraszamy do przyłączenia się do naszej zbiórki, która zostanie przeprowadzona na terenie Giełdy Bronisze. Zbiórkę rozpoczynamy o godzinie 9.00.

Wspólnie z wolontariuszami będziemy zbierać od rolników i hurtowników warzywa i owoce. Świętuj z nami Dzień Żywności na Broniszach!

Nie marnuj owoców i warzyw przez cały rok!

Od 14  sierpnia do 14 października Banki Żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywnośći przekazały łącznie ponad 5 milionów kilogramów owoców i warzyw objętych embargiem. Niemal połowę tej ilości stanowiły jabłka. Dobrej jakości marchew, kapusta, śliwki i jabłka – zamiast się zmarnować – trafiły do osób potrzebujących w Polsce. Banki Żywności zachęcają producentów rolnych, sieci handlowe, rynki hurtowe do współpracy przez cały rok. Każdy z nas może także pomóc Bankom Żywności w ratowaniu większej liczby owoców i warzyw wysyłając charytatywny sms na numer 75365 o treści Pomagam (5zł + VAT).  

Za dobre aby zmarnować   

W rolnictwie marnuje się ponad 33% upraw rolnych[1]. Owoce i warzywa marnują się na  etapie upraw, transportu, magazynowania i handlu. Produkty rolne marnują się także na dużą skalę w sytuacjach kryzysowych takich, jak tegoroczne objęcie embargiem polskich warzyw i owoców przez Federację Rosyjską.

–  Banki Żywności są jednym z rozwiązań sprawdzających się właśnie w sytuacjach kryzysowych. Od 14  sierpnia do 14 października Banki Żywności zrzeszone w Federacji Polskich Banków Żywności przekazały łącznie ponad 6 milionów kilogramów owoców i warzyw objętych embargiem. Niemal połowę tej ilości stanowiły jabłka. Dobrej jakości marchew, kapusta, śliwki i jabłka – zamiast się zmarnować – trafiły do  osób potrzebujących w Polsce- mówi Marek Borowski Prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Nie marnuj owoców i warzyw przez cały rok

Bank Żywności SOS w Warszawie  gorąco zachęca indywidualnych rolników, producentów rolnych, rynki hurtowe, giełdy spożywcze i sieci handlowe do przekazywania nadwyżek dobrych owoców i warzyw przez cały rok. Magazyn Banków Żywności dostosowany jest do warunków niezbędnych do przechowywania i dystrybuowania żywności świeżej. Bank Żywności posiada sieć organizacji partnerskich. Warto przypomnieć, że od 1.10. 2013 r. obowiązuje zwolnienie darowizn żywnościowych, z przeznaczeniem na cele charytatywne z podatku VAT.

Świeże owoce i warzywa są jednym z podstawowych elementów prawidłowej diety. – To produkty, na które istnieje bardzo duże zapotrzebowanie wśród organizacji społecznych zajmujących się opieką nad najuboższymi. W dzisiejszej rzeczywistości niedożywienie jest problemem związanym nie tylko z brakiem odpowiedniej ilości pożywienia, ale częściej nawet  z brakiem wystarczającej ilości odpowiednich składników odżywczych diecie.

 

Partnerem Obchodów Światowego Dnia Żywności
jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

logo_ministerstwa

 

5 zł ratuje 50 kg owoców i warzyw

 Z okazji Światowego Dnia Żywności został uruchomiony także  charytatywny sms, z którego dochód będzie przeznaczony na wsparcie Banków Żywności. Wystarczy wysłać SMS o treści Pomagam na numer 75365. Koszt sms to 5 zł + VAT. 5 zł ratuje 50 kg owoców i warzyw.

 

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.