W grudniu tego roku rozpoczną się dostawy w ramach Podprogramu FEAD. Do magazynu Banku Żywności trafią następujące produkty: makaron świderki, mielonka wieprzowa, cukier, mleko, olej rzepakowy. Produkty będą wydawane do 15 stycznia 2015r.
Każda organizacja do tej pory współpracująca z Bankiem Żywności SOS w Warszawie chcąca przystąpić do programu powinna złożyć następujące dokumenty do końca listopada:
- Aktualny statut organizacji
- KRS (z ostatnich trzech miesięcy)
- Karta Odbiorcy
- 141126_wniosek OPL o objęcie pomocą – WZÓR
Należy również zebrać i okazać dokumentację potwierdzającą kwalifikowalność podopiecznych do otrzymania pomocy żywnościowej według wzorów oświadczeń i skierowań utworzonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej:
Zachęcam Państwa do zapoznani się z wytycznymi Podprogramu:
Wytyczne – Podprogram 2014 zatwierdzone
Grupy osób najbardziej potrzebujących, do których będzie skierowana pomoc żywnościowa:
– bezdomni,
– niepełnosprawni,
– bezrobotni,
– migranci, osoby obcego pochodzenia, mniejszości narodowe (w tym społeczności marginalizowane),
– pozostałe grupy odbiorców spełniające kryteria określone poniżej,
Kryteria kwalifikowalności osób do statusu osoby najbardziej potrzebującej
Pomocą żywnościową w ramach PO PŻ mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się
w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej[1], tj. 813 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie.
Sposób kwalifikowania osób do uczestnictwa w PO PŻ
OPR i OPL uczestniczące w PO PŻ współpracują z OPS w gminach w zakresie doboru odbiorców lub weryfikacji kwalifikowalności odbiorców końcowych.
– OPS-y będą wydawać osobom skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej lub przekazywać organizacjom listy osóbzakwalifikowanych do pomocy z PO PŻ, pod warunkiem uzyskania ich zgody. Przy dokonywaniu kwalifikacji OPS-y powinny brać pod uwagę fakt korzystania z form pomocy finansowanej w ramach wieloletniego programu wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014–2020, tak aby zapewnić uzupełniający charakter pomocy z PO PŻ. Ponadto powinny rozpowszechniać informacje o realizacji PO PŻ i wskazywać najbliższe miejsca lub punkty wydawania artykułów spożywczych. POPZ_Zalacznik nr 4 do wytycznych stanowi wzór skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej w ramach PO PŻ,
– OPR i OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału
w PO PŻ na podstawie podpisanego przez osobę oświadczenia, stanowiącego POPZ_Zalacznik nr 5a do wytycznych. Ponadto, w przypadku przekazywania pomocy żywnościowej wyłącznie na podstawie otrzymanej z OPS listy osób zakwalifikowanych, OPR i OPL zobowiązane są posiadać podpisane przez osoby znajdujące się na tej liście oświadczenia, których wzór stanowi POPZ_Zalacznik nr 5b. do wytycznych.
Dla każdego zgłoszonego podopiecznego przewidziana jest paczka żywnościowa składająca się z następujących produktów:
- makaron świderki – 3 opakowania jednostkowe
- mielonka wieprzowa – 2 opakowania jednostkowe
- cukier biały – 2 opakowania jednostkowe
- olej rzepakowy – 1 opakowanie jednostkowe
- mleko UHT – 2 opakowania jednostkowe
Pozostałe wzory dokumentów:
POPZ_Zalacznik nr 1 do wytycznych
POPZ_Zalacznik nr 2 do wytycznych
POPZ_Zalacznik nr 3 do wytycznych