Przekazywanie warzyw i owoców na cele społeczne i ubieganie się o rekompensaty

jablkaRusza akcja przekazywania najuboższym owoców i warzyw objętych rosyjskim embargiem. Rolnicy, którzy dostarczą niesprzedane nadwyżki otrzymają rekompensaty. Bank Żywności SOS w Warszawie zwraca się z prośbą do wszystkich producentów owoców i warzyw o to, by nie dopuścili do zmarnowania się żywności i przekazywali ją naszym podopiecznym!

 

Jak przekazać warzywa i owoce do Banków Żywności:

  1. Jeśli produkty, które chcesz przekazać są objęte embargo tj. pomidory, papryka, kapusta biała, kapusta pekińska, kalafior, ogórki i kornisze, marchew, pieczarki, jabłka, gruszki, wiśnie, maliny, śliwki czy truskawki i posiadają jakość handlową.
  2. Zgłoś do terenowej Agencji Rynku Rolnego Powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia wycofania owoców lub warzyw w związku z brakiem możliwości sprzedaży spowodowanym rosyjskim embargiem”. Koniecznie dodaj adnotację
    „Do bezpłatnej dystrybucji do Banku Żywności SOS w Warszawie”.
  3. Wzór „Powiadomienia” znajduje się na stronie www.arr.gov.pl w zakładce „EMBARGO ROSYJSKIE” na stronie głównej lub zadzwoń do terenowej jednostki ARR OT Warszawa (OT Warszawa 04-076 Warszawa, Al. Waszyngtona 146, (22) 515 81 31÷33).
  1. Bądź w stałym kontakcie z Bankiem Żywności SOS w Warszawie nr tel. 601390536, (22) 753 85 00 (wybieramy dystrybucja), ul. Bodycha 97, Reguły.
  2. Jeśli produkty wymagają pilnego przekazania, zgłoś informację do Banku Żywności i ARR, w celu szybkiego zagospodarowania.
  3. W innym przypadku czekamy wspólnie na akta prawne, które finalnie potwierdzą zasady refundacji kosztów.
  4. Bank Żywności jest przygotowany do odbierania każdej darowizny i zapraszamy do współpracy.

Więcej informacji:

http://arr.gov.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=379&Itemid=1114

http://arr.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=3344:informacja-o-nadzwyczajnym-wsparciu-sektora-owocow-i-warzyw-w-zwiazku-z-rosyjskim-embargiem&catid=379&Itemid=1114

http://www.bankizywnosci.pl/

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.