W maju tego roku rusza kolejna edycja PO PŻ 2014 – 2020 Podprogram 2015. W związku z tym zapraszamy zainteresowane organizacje pozarządowe oraz Ośrodki Pomocy Społecznej do zapoznania się z wytycznymi Programu http://bzsos.pl/pliki-do-pobrania/ oraz przystąpienia do współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie.
Kto może przystąpić do współpracy z naszym Bankiem w ramach Podprogramu 2015:
- organizacje pozarządowe (zarówno współpracujące już z BZSOS, jak i nowe placówki),
- Ośrodki Pomocy Społecznej – gdy na danym terenie/ w danej gminie, nie ma żadnej innej organizacji spełniającej kryteria PO PŻ, z którą moglibyśmy podpisać umowę na realizację dystrybucji żywności.
Wszystkie zainteresowane organizacje i Ośrodki zapraszamy do kontaktu – j.galek@bzsos.pl, 022 723 02 71, 022 753 85 00.
Bank Żywności SOS w Warszawie przekazuje pomoc żywnościową w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa (PO PŻ) przyczyniać się będzie do ograniczania ubóstwa poprzez zwiększenie bezpieczeństwa żywnościowego osób najbardziej potrzebujących i realizację działań na rzecz włączenia społecznego.
Pomoc w ramach PO PŻ kierowana jest do tych osób i rodzin, które z powodu niskich dochodów nie mogą zapewnić sobie/rodzinie odpowiednich produktów żywnościowych (posiłków) i dlatego też trafiać będzie do ograniczonej liczby osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji (określonej przesłankami z art. 7 ustawy o pomocy społecznej oraz poziomem dochodów odniesionych do procentowej wartości odpowiedniego kryterium dochodowego określonego w tej ustawie), stanowiąc systematyczne wsparcie. Pomoc udzielana będzie w postaci artykułów spożywczych lub posiłków, które będą przekazywane osobom najbardziej potrzebującym bezpłatnie.
Organizacje realizujące proces dystrybucji artykułów spożywczych wśród osób najbardziej potrzebujących zobowiązane są prowadzić działania w ramach środków towarzyszących mające na celu w szczególności:
- włączenie osób doświadczających deprywacji materialnej w funkcjonowanie społeczności lokalnych,
- pomoc towarzyszącą niezbędną do zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych osób korzystających z pomocy żywnościowej (z wyłączeniem pomocy rzeczowej),
- wzmacnianie samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego.
Poza powyższymi działaniami realizowanymi w ramach działań statutowych organizacji, prowadzone będą również działania współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w formie:
- warsztatów kulinarnych dla różnych grup pokoleniowych z udziałem ekspertów kulinarnych, kuchmistrzów i dietetyków pokazujących różne możliwości przygotowania potraw i wykorzystania artykułów spożywczych,
- warsztatów dietetycznych i dotyczących zdrowego żywienia,
- programów edukacyjnych mających na celu zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i przeciwdziałania marnowaniu żywności,
- warsztatów edukacji ekonomicznej (nauka tworzenia, realizacji i kontroli realizacji budżetu domowego, ekonomicznego prowadzenia gospodarstwa domowego, z uwzględnieniem wszystkich finansowych i rzeczowych dochodów rodziny, w tym darów żywnościowych).
Osoby kierowane są do pomocy przez ośrodki pomocy społecznej, a w przypadku osób bezdomnych, mogą być także kierowane bezpośrednio przez organizację partnerską.
Dodatkowo, każda z organizacji partnerskich regionalnych (OPR – np. banki żywności) i organizacji partnerskich lokalnych (OPL – m.in. organizacje patnerskie banków żywności) we współpracy z ośrodkami pomocy społecznej (OPS) zobowiązana jest:
- dostarczać odbiorcom pomocy informacje o miejscach, w których osoby mogą skorzystać z działań w ramach projektów EFS oraz pomoc osobom potrzebującym w korzystaniu z takich działań,
- współpracować z OPS w celu udzielenia pomocy osobom korzystającym ze wsparcia FEAD na drodze do aktywizacji społecznej,
- oceniać w uzgodnieniu z OPS czy poszczególne osoby objęte pomocą żywnościową wymagają wsparcia aktywizacyjnego oraz informować odbiorców końcowych o możliwościach uzyskania takiego wsparcia ze środków EFS w poszczególnych regionach (informowanie o możliwości uczestnictwa w konkretnych projektach),
- kierować osoby zgłaszające chęć korzystania z pomocy żywnościowej do OPS celem oceny w zakresie możliwości objęcia wsparciem aktywizacyjnym.
Dane teleadresowe organizacji współpracujących (OPL) oraz harmonogram prowadzonych działań można znaleźć na stronie: bzsos.pl
Efekty w 2014 roku są dostępne na stronie: bzsos.podprogram2014
Za wdrażenie PO PŻ w Polsce odpowiedzialne są następujące instytucje:
- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – Instytucja zarządzająca (IZ),
- Agencja Rynku Rolnego – Instytucja Pośrednicząca (IP),
- Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju – Instytucja Desygnująca (ID),
- Ministerstwo Finansów – Instytucja Certyfikująca (IC),
- Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej – Instytucja Audytowa (IA).