Światowy Dzień Żywności

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Święto zostało zainaugurowane przez Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO – Food and Agriculture Organization of the United Nations) w 1979 roku.

Banki Żywności, dla których żywności jest ogromną wartością, co roku organizują i koordynują działania, których celem jest zwrócenie uwagi na problem marnowania żywności, głodu i niedożywienia. Poprzez rozległe działania. W ramach tegorocznych obchodów Światowego Dnia Żywności Banki Żywności w całej Polsce, kontynuować będą zagadnienie dotyczące budowanie szacunku do jedzenia wśród uczniów i ograniczanie marnowania żywności. Szczególna uwaga poświęcona będzie tematowi marnotrawienia żywności przez uczniów w szkole podczas przerw obiadowych.

W ramach Światowego Dnia Żywności i Walki z Głodem Bank Żywności SOS w Warszawie zorganizuje 2-dniowe wydarzenie pt. „Co się dzieje z żywnością, której nie zjemy?” we współpracy z Muzeum dla Dzieci. Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym podstawowym oraz ich rodzice, którzy w dniach 15 – 16.10.2017 odwiedzą Muzeum dla Dzieci w Warszawie. Pośrednimi adresatami projektu są opiekunowie grup przedszkolnym uczestniczący w warsztatach zorganizowanych.

 

Wydarzenie będzie obejmowało m. in.

  • wystawę tematyczną nt. tradycyjnych metod przechowywania i przetwarzania żywności,
  • warsztaty kulinarne z wykorzystaniem resztek jedzenia, poprowadzone przez kucharza firmy Nestle,
  • inscenizację bajki o marnowaniu żywności z udziałem animatora,
  • projekcję filmu „Była sobie Żywność”,
  • naukę prawidłowego układania produktów w lodówce,
  • lekcje zorganizowane dla grup przedszkolnych.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.