Emerytura bez TV. Jak lepiej zagospodarować czas wolny?

Aż 98 procent emerytów spędza czas oglądając telewizję – pokazują badania, przeprowadzone przez CBOS.[i] Taki sam procent deklaruje, że nigdy nie udziela się jako wolontariusz, a tylko 1 na 20 osób robi to sporadycznie. Z czego wynika brak aktywności społecznej Polaków w dojrzałym wieku? I czy ta bierność ma związek z poczuciem osamotnienia i braku przydatności, na które często uskarżają się seniorzy?

 

INFOGRAFIKA Emerytura bez TV. Jak lepiej zagospodarować czas

W grupie ponad tysiąca losowo wybranych przez CBOS respondentów, poza oglądaniem telewizji, do popularnych czynności należą: spotkania ze znajomymi (87 proc.), chodzenie do kościoła (81 proc.), słuchanie radia i muzyki (81 proc.) oraz czytanie książek, gazet i czasopism (80 proc.). Na liście są także wizyty u krewnych, uprawianie działki lub ogródka, pomoc w opiece nad wnukami czy opieka nad chorymi i niepełnosprawnymi członkami rodziny.[ii] Warto zauważyć, że tylko dwie ostatnie aktywności wiążą się z działaniem na rzecz innych.

Samotność jest szkodliwa

Spędzanie czasu w pojedynkę może prowadzić do poczucia izolacji i osamotnienia. Jak wynika z badań socjologa Piotra Czekanowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, na samotność w Polsce uskarża się ponad 59 procent osób w wieku 65 – 74 lat oraz 22 procent seniorów powyżej 75. roku życia.[iii] Tymczasem psycholog John Cacioppo z Uniwersytetu Chicago alarmuje, że samotność w starszym wieku może być dwukrotnie bardziej szkodliwa niż otyłość. Sprawia, że gorzej śpimy, podnosi ciśnienie, zwiększa wydzielanie hormonu stresu i osłabia odporność. Z przeprowadzonych przez amerykańskiego uczonego badań wynika, że samotni seniorzy są o 14 procent bardziej narażeni na przedwczesną śmierć.[iv]

Dobrze się zaangażować

To jeden z powodów, dla których na emeryturze warto poszukać kontaktu z drugim człowiekiem. Dobrym rozwiązaniem są kluby seniora, uniwersytety trzeciego wieku czy inne lokalne stowarzyszenia. W wielu przypadkach jednak przynależność do takich organizacji wymaga sporego zaangażowania. Dla tych, którzy woleliby sami decydować o tym, z jaką częstotliwością i w jakim wymiarze godzinowym chcieliby być aktywni, doskonałym wyjściem może się okazać wolontariat.

„O istnieniu Banków Żywności dowiedziałem się od szwagra – mówi 73‑letni pan Henryk, który już od 12 lat wspiera swój lokalny oddział w Łodzi. – Pomyślałem, że mogę przydać się do pomocy ludziom potrzebującym, ponieważ sam jestem w bezpiecznej sytuacji życiowej. – Pan Henryk pomaga w magazynie przy wydawaniu żywności i w pracach porządkowych. – Wolontariat zmienił moje życie, ponieważ jako 73-letni człowiek jestem aktywny, potrzebny, spędzam pożytecznie czas. Uczestniczyłem w spotkaniach integracyjnych wolontariuszy w Warszawie i Krakowie. Mam cel w życiu – dodaje” 

Emeryci to jedna z grup osób, które mogą włączyć się w działalność Banków Żywności, wspierając na różne sposoby (pomagając w pracach biurowych, w magazynie, przy po

zyskiwaniu nowych partnerów czy w logistyce). Stopień zaangażowania wolontariusza zależy wyłącznie od niego samego.

Emeryci to wspaniali wolontariusze

Dlaczego zależy nam na współpracy z emerytami? Nie tylko mają wiedzę i cenne umiejętności, ale także większą ilość wolnego czasu. Osoby dojrzałe, działając na rzecz Banków Żywności czy naszych organizacji partnerskich, mogą realizować te plany, na które nie miały czasu podczas życia zawodowego, poznać ludzi o różnych doświadczeniach i poglądach, włączyć się w słuszną sprawę i zyskać poczucie celu w życiu. Zostając wolontariuszami, szybko będą miały okazję się przekonać, że ich praca realnie wpływa na pomoc przekazywaną innym.

Więcej informacji na www.wolontariat.bankzywnosci.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.