Nieobowiązkowa data minimalnej trwałości?

W ramach realizacji celów strategii „Od pola do stołu”, Komisja Europejska pracuje nad zmianami przepisów Rozporządzenia 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Jedną z propozycji działań, by przeciwdziałać marnowaniu żywności, jest rozszerzenie listy produktów zwolnionych z obowiązku podawania daty minimalnej trwałości.

Obecnie, zgodnie z prawem*, obowiązek oznaczenia daty minimalnej trwałości nie jest wymagany dla:
— świeżych owoców i warzyw, w tym ziemniaków, które nie są obrane, pokrojone ani podobnie przygotowane; odstępstwo to nie ma zastosowania do kiełkujących nasion i podobnych produktów, takich jak kiełki warzywne,
— octu,
— soli kuchennej,
— cukru w stanie stałym,
— wyrobów cukierniczych składających się prawie wyłącznie z cukrów aromatyzowanych lub barwionych,
— gum do żucia oraz podobnych produktów do żucia.
— win, win likierowych, win musujących, win aromatyzowanych oraz podobnych produktów uzyskanych z owoców innych niż winogrona, a także napojów objętych kodem CN 2206 00 uzyskanych z winogron lub moszczu winogronowego,
— napojów o zawartości alkoholu wynoszącej 10 % objętościowo lub więcej,
— wyrobów piekarniczych lub cukierniczych, które ze względu na swoją specyfikę są zwykle spożywane w ciągu 24 godzin od wytworzenia.

Na tę listę mogłyby zostać włączone także kasza, ryż, makaron, kawa i herbata.

Źródło: *Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i rady (UE) 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.