Czy warto karmić piersią?

Ostatnie logo 1000Najlepszym sposobem żywienia niemowląt jest wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Mleko matki jest najlepiej dostosowanym pożywieniem do potrzeb dziecka. Stale zmieniający się skład mleka jest optymalny dla niemowlęcia i nieustannie dostosowuje się do jego wieku, stanu zdrowia, pory dnia i długości ssania. Naturalne karmienie przynosi wiele korzyści dziecku, jak również matce.

 

Mleko matki zapewnia prawidłowy rozwój poznawczy i intelektualny dziecka, optymalny stan odżywienia oraz wpływa na długofalowe efekty zdrowotne, w tym:

– prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie mózgu i narządów zmysłu, co warunkuje lepsze wykorzystanie potencjału intelektualnego dziecka,

– prawidłowy rozwój układu kostnego i mięśni, co ma wpływ na sprawność dziecka
i właściwą sylwetkę oraz zapobieganie osteoporozie w drugiej połowie życia.

   Ten naturalny pokarm chroni dziecko przed różnymi chorobami, m. in. alergią, próchnicą zębów, infekcjami wirusowymi, anemią, nowotworami, cukrzycą i otyłością
w życiu dorosłym.

   Naturalne karmienie przynosi wiele korzyści również matce.
Oksytocyna, hormon, który wydziela się podczas ssania piersi przez niemowlę, przyśpiesza prawidłowe obkurczanie się macicy po porodzie. Wzrost wydatku energetycznego związany z produkcją mleka powoduje, że organizm kobiety szybciej spala zmagazynowane tłuszcze, co umożliwia łatwiejsze odzyskanie szczuplejszej sylwetki. Długie kamienie piersią obniża ryzyko zachorowania na raka piersi, raka jajnika i osteoporozę w starszym wieku. Poza tym, karmienie piersią buduje silną i niepowtarzalną więź pomiędzy matką a dzieckiem.

   Oprócz wszystkich wymienionych wyżej zalet, karmienie piersią nic nie kosztuje, mleko matki jest stale gotowe do podania niemowlęciu – niezależnie od miejsca i pory jest zawsze świeże i ciepłe.

   A zatem, jak długo należy karmić piersią? Karmienie mlekiem matki powinno trwać tak długo, jak tylko chcą tego i potrzebują dziecko, jak i mama.

 

 

 

Artykuł powstał w ramach programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Więcej
o projekcie można znaleźć na stronie: www.1000dni.pl