Festiwal Edukacyjny „SMAK”

Festiwal Edukacyjny „SMAK” jest nowym projektem Banku Żywności SOS w Warszawie kierowanym do dzieci klas IV-VI szkół podstawowych. Partnerem projektu jest Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Poprowadziliśmy dwie edycje Festiwalu w siedzibie Muzeum dla Dzieci im. J. Korczaka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Festiwal ma na celu w przystępnej formie uświadomić jak ważne jest zdrowe odżywianie się i prowadzenie zdrowego trybu życia. Festiwal był połączony ze zbiórką żywności dla najuboższych. W ten sposób chcemy zwrócić uwagę dzieci na problem ubóstwa i marnowania żywności w Polsce oraz przekazać misję działania Banków Żywności.

[youtube_sc url=http://youtu.be/eWBI8f8a9F8]

Podczas I edycji z myślą o dzieciach odbyła się projekcja filmów o zasadach zdrowego odżywiania oraz do wyboru jeden z pięciu paneli warsztatowych dla uczniów:

  1. Warsztaty kulinarne
  2. Lekcja „Od ziarna do chleba”
  3. Lekcja „O zachowaniu przy stole, czyli kulturowy savoir vivre”
  4. Zajęcia edukacyjne „Mały Dietetyk”
  5. Zajęcia edukacyjne „Różne oblicza wody”

Udział w Festiwalu był nieodpłatny i poprzedzony koleżeńską zbiórką żywności w szkołach.
Festiwal Filmowy „SMAK”  zorganizowany został w Dzień Komisji Edukacji Narodowej jako wydarzenie podkreślające potrzebę edukowania dzieci w zakresie zdrowego odżywiania. Dodatkowo celem festiwalu było zwrócenie uwagi rodziców i dzieci na problem społeczny, jakim jest ubóstwo. Jest to również propozycja dzieci i nauczycieli na spędzenie dnia wolnego od zajęć edukacyjnych w sposób ciekawy i kreatywny.

O działaniach i przyrządzonych przysmakach w czasie II edycji możesz przeczytać tutaj.

Z przyjemnością zawiadamiamy, iż Festiwal uzyskał rekomendację Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Kuchni Kuronia.
I edycja Festiwalu Edukacyjnego „SMAK” zrealizowana została w ramach obchodów Światowego Dnia Żywności przypadającego na 16 października.

Festiwał Edukacyjny „SMAK” współfinansowany jest ze środków m. st. Warszawy w ramach Małych Grantów.

logo_biale_wspolfinansowanie

Partner Projektu:

Muzeum dla DzieciPME

PROGRAM FESTIWALU  REGULAMIN   FORMULARZ