Historia Akcji JAJO!

Coś, co sprawia, że ludzie chętniej się uśmiechają, emanują dobrą energią, chcą sobie pomagać. Tylko co zrobić z tym potencjałem?
Dokładnie to samo pytanie zadawali sobie pracownicy i wolontariusze Fundacji Bank Żywności SOS w Warszawie, kiedy w ich głowach kiełkował pomysł zorganizowania „Akcji JAJO”.

W wyniku zaangażowania pracowników i wolontariuszy  13 kwietnia 2003 roku odbyła się po raz pierwszy  „Wielkanocna Zbiórka Jajek”, która zakończyła się zebraniem 7000 jaj. Już podczas pierwszej zbiórki rozpoczęliśmy współpracę, m. in. z Konwentem św. Jacka przy ul. Freta 10 i Kościołem oo. Dominikanów przy ul. Dominikańskiej 2 na Służewiu, na których pomoc możemy liczyć do dziś.

„Akcja JAJO” organizowana jest co roku w kilkunastu kościołach archidiecezji warszawskiej oraz diecezji warszawsko-praskiej. Zbiórka odbywa się  pod patronatem Metropolity Warszawskiego oraz Biskupa Warszawsko – Praskiego.

Rokrocznie w Wielkanocną zbiórkę jest zaangażowanych co raz więcej kościołów i wolontariuszy. W akcję zaangażowani są głównie uczniowie warszawskich szkół i gimnazjów, studenci, harcerze oraz członkowie organizacji charytatywnych współpracujących na stałe z naszą Fundacją.

Święta Zmartwychwstania Pańskiego to wyjątkowy czas w życiu człowieka. Bank Żywności SOS w Warszawie stara się w tym czasie w szczególny sposób zadbać o potrzebujących, dlatego organizuje „Akcję JAJO”. Wierni – mieszkańcy Warszawy mają wówczas szansę na włączenie się w dzieło dobrej woli i symboliczne dochowanie tradycyjnego wielkanocnego zwyczaju dzielenia się jajkiem. „Akcja JAJO”, jest uzupełnieniem naszej całorocznej pracy, a przede wszystkim jest szansą, aby najubożsi mieszkańcy Warszawy w Święta Wielkiej Nocy mogli podzielić się ze sobą jajkiem, które jest symbolem życia. Dziś możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że Wielkanocna Zbiórka Jaj na stałe wpisała się w kalendarz stolicy, a widok osób idących w Niedzielę Palmową do kościoła nie tylko z palemką, ale również z jajkami stał się czymś zupełnie naturalnym.

Zebrane podczas zbiórki  jaja trafiają do osób potrzebujących za pośrednictwem organizacji współpracujących z fundacją m.in., Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, domów pomocy prowadzonych przez zgromadzenia zakonne, placówek CARITAS oraz wielu innych organizacji pozarządowych.

Co roku przy organizowaniu akcji możemy liczyć na pomoc naszych partnerów i sponsorów:

  • Akademia Sztuk Pięknych – organizacja Festynu na dziedzińcu uczelni
  • Urząd m. st. Warszawy – użyczenie namiotów
  • Galileo Kreatywna Agencja Reklamowa – przygotowanie projektów materiałów promocyjnych
  • Unilever – przekazanie kartonów
  • Brevis – styropianowe pisanki
  • Eko-Druk Fabryka toreb papierowych – druk materiałów
  • KNAUF Industries – przekazanie styropianu
  • Media Plastyk – wydruk naklejek akcyjnych

Wyniki „Akcji JAJO”:

2003 rok – 7 000 jaj

2004 rok – 7 020 jaj

2005 rok – zbiórka się nie odbyła

2006 rok – 7993 jaj

2007 rok – 7500 jaj

2008 rok – 6988 jaj

2009 rok – 26 130 jaj

 2010 rok – 33 365 jaj

2011 rok – 23 421 jaj

2012 rok – 16 045 jaj

 

Festyn z Jajem
Uzupełnieniem Wielkanocnej Zbiórki jest organizowany co roku na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych Rodzinny Festyn z Jajem. Podczas Festynu przygotowanego przez zespół pracowników i wolontariuszy Banku Żywności SOS w Warszawie dzieci z rodzicami mogą malować styropianowe pisanki, tworzyć kolorowe wyklejanki wielkanocne i witraże, malować twarz czy zagrać w  bankowego Twistera. Z naszego doświadczenia możemy zapewnić, że Festyn z Jajem to doskonały moment, kiedy można uczyć swoje dzieci chęci niesienia pomocy potrzebującym.