Jak przechowywać żywność?
UGOTOWANE POTRAWY
Przygotowane wcześniej potrawy, np. zupy, ugotowany ryż, duszone mięso, przechowujemy na górnej półce w lodówce w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Starajmy się nie trzymać żywności na odkrytych talerzykach.
Ugotowane dania należy szybko ostudzić (w ciągu 2 godzin), a następnie wstawić do lodówki. Nigdy nie wstawiamy gorących potraw do lodówki, ponieważ zbyt wysoka temperatura powoduje ogrzanie powietrza w lodówce, a wtedy produkty przestają być prawidłowo chłodzone. Wtedu może rozpocząć się proces psucia niektórych produktów. Gotowe potrawy można przechowywać w warunkach chłodniczych maksymalnie 2 dni. Podczas odgrzewaniu dań, doprowadź je do odpowiedniej temperatury (zupy doprowadź do wrzenia).
MLEKO I PRODUKTY MLECZNE
Mleko i rodukty mleczne tj. jogurty, kefiry, twaróg, przechowujemy w oryginalnych opakowaniach na środkowej półce w lodówce. Jeśli je otworzymy i nie zjemy w całości – resztę warto zapakować w szczelnie zamykany pojemnik. Sery żółte (podpuszczkowe) można zawinąć w folię spożywczą lub zamknąć w pojemniku. Dopasujmy wielkość pojemnika do wielkości produktu (w zbyt dużym będzie on obsychał).
WĘDLINY
Wędlinę zaleca się przechowywać owiniętą w papier do pieczenia (jest on woskowany i tak łatwo nie przesiąka), również na środkowej półce w lodówce.
MIĘSO
Mięso to produkt łatwo ulegający zepsuciu. Najpierw wytwarzane są substancje powodujące nieprzyjemny zapach i zmianę zabarwienia mięsa. Później następuje śluzowacenie powierzchni mięsa.
Surowe mięso wymaga niskich temperatur, dlatego przechowujemy je na najniższej półce w lodówce. Przed włożeniem do lodówki mięsa nie powinno się myć ani kroić. Woda sprzyja namnażaniu się drobnoustrojów, natomiast krojenie zwiększa powierzchnię, na której mogą się one rozwijać. Duże znaczenie ma też odizolowanie surowego mięsa od gotowych potraw.
RYBY
Mięso ryb jest mniej trwałe niż pozostałe rodzaje mięsa. Ryby są najczęściej zanieczyszczone bakteriami rozwijającymi się w niskich temperaturach, dlatego nawet przechowywanie w warunkach chłodniczych nie zagwarantuje ich długiej trwałości. Wybierajmy ryby śliskie i błyszczące – to oznacza, ze ryba jest świeża, a śluz na jej powierzchni nie uległ jeszcze rozkładowi. Warto zwrócić też uwagę na:
- zapach (nie powinien być nieprzyjemny),
- łuski (powinny być lśniące, wilgotne i trzymające się skóry),
- skrzela (powinny mieć czerwoną barwę i nie mogą zawierać śluzu),
- płetwy (powinny być sprężyste, nie zeschnięte).Świeże ryby przechowujmy w lodówce nie dłużej niż 24 godziny (na najniższej półce w lodówce, gdzie panuje niska temperatura). Najlepiej przygotować je od razu po powrocie z zakupów do domu. Ryby mrożone chrońmy przed rozmrożeniem. Ryby wędzone przechowujmy szczelnie zamkniętew lodówce , aby zapach nie przenikał do innych produktów.
WARZYWA I OWOCE
Aby warzywa i owoce dobrze się przechowywały, już podczas zakupów musimy wybrać te świeże, bez oznak zepsucia czy pleśni. Każde uszkodzenie ułatwia drobnoustrojom wniknięcie do wnętrza produktu, gdzie mikroby szybko się namnażają. Kupyjmy takie ilości warzyw i owoców, które zużyjemy na bieżąco. Owoce i warzywa przechowujemy nieoczyszczone i niemyte.
Do szuflady lodówki wkładamy owoce miękkie z szypułkami (truskawki, maliny).
Owoce egzotyczne (banan, ananas, awokado) i cytrusy najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Podobne zasady dotyczą pomidorów, ogórków, cukinii, cebulii i czosnku.
Do lodówki możemy wkładać warzywa tj. marchew (zawinięta w papierowy ręcznik albo w folię), kapustę (zawinięte w folię przetrwa do 14 dni), sałatę (nie może być szczelnie zawinięta, ponieważ brak dostępu powietrza sprzyja wytwarzaniu się szkodliwych azotynów), brokuły (zawinięte w folię przetrwają do 10 dni), kalafior (zawinięty w papier lub folię przetrwa do 7 dni), brukselkę (umytą można przechowywać w lodówce przez 10 dni).
JAJKA
Musimy być świadomi, że wśród bakterii występujących w jajach i na ich powierzchni mogą znaleźć się drobnoustroje chorobotwórcze wywołujące zatrucia pokarmowe.
Do zakażenia wnętrza jaj bakteriami znajdującymi się na ich powierzchni dochodzi zazwyczaj w momencie rozbijania skorupki. Przed rozbiciem, jajo jest chronione przed bakteriami poprzez specjalną błonę woskową otaczającą skorupkę z zewnątrz. Dlatego ważne jest, aby nie myć jaj przed włożeniem ich do lodówki, by nie zniszczyć tej naturalnej bariery. Jajka należy przechowywać w lodówce w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku, by nie dopuścić do zakażenia innych produktów. Przed rozbiciem skorupki, jaja powinniśmy umyć detergentem, a najlepiej sparzyć.
Zamrażamy jedynie żywność świeżą, która nie wykazuje żadnych oznak zepsucia. Powinniśmy zamrozić żywność jak najszybciej po jej zakupie lub przygotowaniu. Gotowane potrawy musimy najpierw ostudzić – nigdy nie zamrażamy ciepłych.