Zapotrzebowanie niemowlęcia na wodę w przeliczeniu na masę ciała jest 4-krotnie większe niż u osoby dorosłej i wynosi:
– w pierwszym półroczu – około 700 ml/dobę
– w drugim półroczu – około 800 ml/dobę.
W związku z tym, małe dzieci są bardziej narażone na odwodnienie w przypadku niedostatecznej ilości przyjmowanych z pokarmem płynów lub nadmiernej utraty wody
(w wyniku wymiotów, biegunki, gorączki, wysokiej temperatury powietrza).
CZY DOPAJAĆ NIEMOWLĘ?
Przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka, które jest zdrowe i karmione wyłącznie mlekiem matki, nie trzeba mu podawać żadnych dodatkowych płynów.
Natomiast w drugim półroczu życia lub wcześniej, jeżeli karmisz dziecko mlekiem modyfikowanym, podawaj mu do picia czystą wodę, bez cukru. Nie zastępuj wody sokami!
JAKĄ WODĘ WYBRAĆ?
Zgodnie z rekomendacjami polskich ekspertów zaleca się spożywanie przez niemowlęta wody źródlanej lub naturalnej wody mineralnej niskozmineralizowanej (całkowite stężenie soli mineralnych <500 mg/l), niskosodowej, niskosiarczanowej.
Do gotowania nie używaj wody średnio- i wysokozmineralizowanej, gdyż w trakcie tej obróbki woda traci niektóre składniki mineralne, które wytrącają się tworząc osad.
Nie podawaj niemowlęciu wody ze studni, ponieważ istnieje ryzyko jej zanieczyszczenia azotanami i azotynami.
HERBATY I HERBATKI (owocowe, ziołowe)
Istnieje ryzyko, iż herbata może wywołać niekorzystne działanie na organizm dziecka, co jest spowodowane:
- zawartością garbników (polifenoli, taniny), które wiążąc żelazo i zmniejszając jego przyswajanie, zwiększają ryzyko niedokrwistości
- dodawaniem cukru do herbaty, który jest źródłem zbędnej energii oraz sprzyja rozwojowi próchnicy zębów.
SOK
W 1. roku życia dziecka soki owocowe nie powinny zastępować wody i służyć zaspokajaniu pragnienia. Picie soków może zmniejszyć ilość zjadanego przez niemowlęta mleka, które jest optymalnym źródłem składników pokarmowych. Sok należy traktować jako jeden
z pokarmów uzupełniających.
Jeśli dziecko jest karmione piersią, możesz wprowadzić do jego jadłospisu sok nie wcześniej niż w 7. miesiącu życia, zaś jeżeli mlekiem modyfikowanym – nie wcześniej niż po ukończeniu 4-5 miesiąca życia.
Wybieraj wyłącznie soki 100%, przecierowe, pasteryzowane, bez dodatku cukru. Objętość wypijanego soku przez niemowlę nie może przekraczać 150ml na dzień. Owoce i soki traktowane są jako jedna, ta sama racja pokarmowa, czyli kiedy dziecko otrzyma 150g owoców, nie powinno już pić soków.
Sok owocowy lub warzywny pod względem wartości odżywczej nie jest równoważny owocom lub warzywom.
Jeśli już w 1. roku życia przyzwyczaisz swoje dziecko do picia wody, zamiast soków lub innych napojów, zrobisz ważny krok w zapobieganiu otyłości.
Więcej informacji o idei programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” można znaleźć na stronie: www.1000dni.pl.