Deklaracja dostępności

Bank Żywności SOS w Warszawie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. O dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej bzsos.pl. 

Data publikacji strony internetowej: 2011-01-02.  

Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2023-09-01 

 

Status pod względem zgodności z ustawą

Strona internetowa bzsos.pl jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej. 

 

Niedostępne elementy i treści: 

  • Niektóre elementy menu i strony nie są podświetlane przy nawigacji klawiaturą. 
  • Zdjęcia i grafiki na stronie nie posiadają tekstu alternatywnego, co może być trudnością dla osób niewidomych. Używane grafiki są jedynie ilustracjami tekstu i nie zastępują treści.  
  • Filmy, które zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. O dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (dz.u.2019.848) nie posiadają transkrypcji opisowej niektórych materiałów dźwiękowych. Nowe filmy dodawane na naszej stronie będą miały już takie napisy.  
  • Pewne udostępniane w serwisie usługi i formularze, pomimo starań programistów, mogą nie mieć właściwie określonych etykiet oraz opisanych pól formularzy, co może być problematyczne dla osób, które korzystają z czytnika ekranu. Nie posiadają też informacji o błędzie lub jak dokładnie i poprawnie wpisać dane. W przypadku wątpliwości możliwość zadzwonienie do pracownika fundacji zapewnia alternatywne rozwiązanie problemów. Dane kontaktowe są widoczne w menu strony. 
  • Linki w serwisie otwierają się w tym samym oknie, jednak z uwagi na pewne ograniczenia systemowe mogą się zdarzyć sytuacje, w których będą się one otwierały w nowym oknie, nie informując o tym użytkownika. 
  • Na urządzeniach mobilnych menu zostaje zmniejszone do ikony listy rozwijanej, co może stanowić trudność dla osób korzystających z czytników ekranu. 
  • Mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów serwisu pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne z uwagi na fakt, że: 

-pochodzą z różnych źródeł, 

-posiadają strukturę, w którą nie ma możliwości ingerencji, 

-opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji, 

-opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej. 

  • załączniki nie posiadają informacji na temat wielkości i formatu pliku, 
  • pewne grafiki nie zawierają tekstów alternatywnych oraz wersji tekstowej. 
  • teksty zamieszczone w serwisie mogą być niedostosowane do osób z niepełnosprawnością intelektualną 

Niezgodności wynikają m.in. z faktu, że wskazane elementy strony zostały udostępnione przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej. Bank Żywności SOS w warszawie dokłada jednak wszelkich starań, aby były one, o ile jest to możliwe, poprawiane i dostępne cyfrowo dla jak najszerszego grona odbiorców serwisu. 

  • Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 września 2018 r. nie są dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich, skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, które z nich potrzebujesz i jak powinniśmy je dostosować. 

 

Przygotowanie deklaracji dostępności 

Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-06-11 

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez organizację pożytku publicznego.  

 

Skróty klawiaturowe 

Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki 

 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe 

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą kontaktową jest anna wolska, anna.wolska@bzsos.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 601 390 094. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności. 

 

Informacje na temat procedury 

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich. 

 

Ułatwienia 

 

Strona bzsos.pl posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami: 

  • Podwyższony kontrast 
  • Możliwość powiększenia wielkości liter na stronie (a+/a-), 
  • Widoczny fokus wokół elementów nawigacyjnych, 
  • Wyróżnienie odnośników, 
  • Na stronie można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki, 
  • Kontrast spełnia wymagania WCAG 2.0 na poziomie AA.