Nasza misja

ZBIERAMY ŻYWNOŚĆ, ODDAJEMY GODNOŚĆ

Bank Żywności SOS w Warszawie pozyskuje żywność, w tym tę zagrożoną zmarnowaniem, i przekazuje ją osobom potrzebującym.

Zbieramy żywność od różnych darczyńców, a następnie przekazujemy ją tym, którzy jej potrzebują. Tylko w Warszawie i okolicach jest kilkadziesiąt tysięcy osób ubogich, które dostają jedzenie z naszego Banku Żywności. Każdy kilogram tego jedzenia to kilogram godności. To dzięki niemu osoby potrzebujące mają z czego przygotować posiłki. Dzięki niemu nie muszą dokonywać wyborów między jedzeniem, leczeniem a płaceniem rachunków. Mogą po prostu godnie żyć.

HISTORIA IDEI BANKÓW ŻYWNOŚCI

Pierwsze Banki Żywności pojawiły się pod koniec lat 60. XX wieku w USA.

 

W 1967 roku John van Hengel, przedsiębiorca i filantrop, założył w Phoenix w stanie Arizona pierwszy Bank Żywności. Hengel, będąc wolontariuszem w jednym z lokalnych magazynów spożywczych dla potrzebujących, zauważył, że wiele produktów żywnościowych trafia do kosza zamiast do ludzi, którzy ich potrzebują. Postanowił więc stworzyć organizację, która zbierałaby nadwyżki żywności i przekazywałaby je potrzebującym.

 

Wkrótce zaczęto zakładać kolejne banki żywności.

Do Europy idea ta przeniosła się w latach 80. XX wieku.

 

Modelem amerykańskiej organizacji zainspirował się pierwszy Bank Żywności w Europie powstały we Francji w 1984 roku. Nazywał się „Banque Alimentaire”. Idea Banków Żywności szybko rozprzestrzeniła się na pozostałe kraje Europy.

 

Pierwszy polski Bank Żywności

 

Został założony w 1993 roku z inicjatywy Jacka Kuronia.

Na początku lat 90. Polska przeżywała trudny okres transformacji gospodarczej i społecznej. Wśród wielu problemów, z jakimi borykało się społeczeństwo, były bieda i brak żywności. W odpowiedzi na tę sytuację grupa zaangażowanych osób postanowiła powołać do życia organizację, która będzie walczyć z paradoksem: z jednej strony duże ilości jedzenia się marnują, a z drugiej – są ludzie, których na jedzenie nie stać. Z inicjatywy Jacka Kuronia przy Fundacji „Pomoc Społeczna SOS” powstał w Warszawie pierwszy „Bank Żywności SOS”.

Lata mijały, a Bank Żywności SOS w Warszawie się rozwijał. Mimo licznych zmian jedno się nie zmieniało – zaangażowanie i chęć pomocy potrzebującym.

Dziś Bank Żywności to prężnie działająca organizacja – to 860 metrów kwadratowych magazynu, chłodnie, mroźnie, własne ciężarówki i samochody dostawcze, kilkunastoosobowa kadra, tysiące wolontariuszy i darczyńców. To również zebrane miliardy kilogramów jedzenia, które zamiast trafić do kosza, trafiły na stoły potrzebujących.

Jesteśmy założycielem i członkiem Federacji Polskich Banków Żywności.