Działamy w Punkcie pod Parasolem

W maju 2022 roku otworzyliśmy „Punkt pod Parasolem”  przy ul. Batalionu „AK” Parasol 3a w Warszawie.

Przekazujemy tu paczki z pomocą żywnościową osobom potrzebującym z warszawskiej dzielnicy Wola.
W okresie 2022 – 2023 Punkt prowadziliśmy w partnerstwie z Fundacją Kuroniówka. Od stycznia 2024 roku prowadzimy go samodzielnie, jako Bank Żywności SOS w Warszawie.
Współpracujemy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola m.st. Warszawy kierującym do nas osoby potrzebujące.

Po wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie w „Punkcie pod Parasolem” pomagamy również uchodźczyniom i uchodźcom z Ukrainy.

Żywność, którą dysponujemy, pochodzi od darczyńców.

W Puncie pod Parasolem w 2023 roku:

 

  • przekazaliśmy paczki z żywnością 955 osobom
  • do osób tych trafiło ponad 60 tys. kg żywności, co oznacza, że osoby te mogły szacunkowo przygotować 120 tys. posiłków!
  • organizowaliśmy warsztaty kulinarne, który były prowadzane przez Joannę Kuroń, Gaję Kuroń i Jakuba Kuronia z Fundacji Kuroniówka
  • jako działanie specjalne prowadziliśmy wsparcie i warsztaty psychologiczne dla uchodźczyń z Ukrainy m.in. na temat radzenia sobie z emocjami, wsparcia dzieci w sytuacji kryzysowej związanej z wojną i przebywaniem w innym środowisku oraz rozwoju osobistego kobiet
  • udzielaliśmy porad na temat źródeł pomocy finansowej, szkolnictwa, dostępu do edukacji i systemu opieki zdrowotnej
  • organizowaliśmy wycieczki dla dzieci ukraińskich i ich rodzin – odwiedzaliśmy muzea, wystawy, pijalnię czekolady, park rozrywki, ZOO.

 

Wsparcie dla osób z Ukrainy, którą prowadziliśmy w 2023 roku była możliwa dzięki grantowi Fondation de France. Dzięki tym środkom mogliśmy także zatrudnić dwie uchodźczynie z Ukrainy.

W 2023 roku wsparcia udzielili nam także:

Nawiązaliśmy także współpracę z Ambasadą Francji w Polsce.

Otrzymaliśmy specjalne podziękowania za naszą działalność od Ambasadora Ukrainy w RP pana Wasyla Zwarycza.

 

Otwarcie Punktu pod Parasolem w 2022 roku było możliwe dzięki wsparciu finansowemu i rzeczowemu naszych Partnerów: Ambition, Amica, Amso, Cargill, CHEP, Europejska Federacja Banków Żywności, Federacja Polskich Banków Żywności, Fundacja BOŚ Bank, Fundacja Unum, Fundacja Delloitte, Free Now, Groupon, Lotte Wedel, Rohling Suus, Stalgast, Tefal, a także dzięki wpływom z 1,5% podatku.