Arbuz ratuje przed upałem

Arbuz (Citrullus lanatus)  jest znany na całym świecie jako pyszny owoc, który gasi pragnienie.

Jest szeroko spożywany jako orzeźwiający letni owoc, bardzo ceniony przez konsumentów ze względu na atrakcyjny kolor, delikatny smak i wysoką zawartość wody. Owoce arbuza dają 55,3% soku, 31,5% skórki i 10,4% wytłoków. Karotenoidy, takie jak likopen i β-karoten, odpowiadają za czerwony i pomarańczowy kolor arbuza. Słodkość arbuza wynika głównie z połączenia sacharozy, glukozy i fruktozy. Jest dobrym źródłem witamin B, C i E, a także minerałów, takich jak fosfor, magnez, wapń i żelazo.

Arbuzy wykazują wiele pozytywnych efektów biologicznych, które są głównie związane z tym, że nie zawierają tłuszczu, cholesterolu, mają niską zawartość sodu, są bogate w minerały i związki fitochemiczne. W rezultacie spożywanie arbuza zapewnia długoterminowe korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszone ryzyko chorób serca, poprawa ciśnienia krwi u pacjentów z nadciśnieniem, zmniejszenie utleniania LDL i wywieranie działania kardioprotekcyjnego. W porównaniu do znanych owoców, takich jak pomidory i truskawki, arbuz ma większe właściwości antyoksydacyjne. Węglowodany, witaminy i błonnik to główne składniki arbuza. Wszystkie te składniki występują w swoich najbardziej korzystnych formach.

Jako owoc ma niską gęstość energetyczną i dlatego jest zalecany w celu kontroli masy ciała.  Zawiera witaminy takie jak tiamina, ryboflawina, niacyna i kwas foliowy. Ponadto zawiera składniki mineralne takie jak potas, magnez, wapń, fosfor i żelazo. Ze względu na te właściwości spożywanie arbuza może być przydatne w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, co odgrywa ważną rolę w prawidłowej fizjologii, utrzymaniu apetytu i prawidłowym trawieniu.

Obecność witamin sprawia, że ​​arbuz jest pomocny w utrzymaniu prawidłowego widzenia i zdrowia skóry, kontrolowaniu poziomu cholesterolu, wspieraniu prawidłowego apetytu i funkcji układu nerwowego oraz może być zaangażowany w normalny skurcz mięśni. Sok i miąższ arbuza zawierają znaczne ilości błonnika i węglowodanów. Błonnik odgrywa znaczącą rolę w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu we krwi, co pomaga zapobiegać chorobom jelita grubego, podczas gdy węglowodany są źródłem energii dla komórek. Arbuz jest bogaty w witaminę B, która odpowiada za produkcję energii w organizmie. Biorąc pod uwagę te prozdrowotne parametry, ekstrakty z arbuza mogą być włączane do kosmetyków, żywności i produktów farmaceutycznych.

Arbuza można wykorzystać do przygotowania przekąsek, świeżych sałatek, deserów i dekoracji.

Ze względu na wysoką aktywność wody (0,97 do 0,99) i kwaśne pH (5,2 do 6,7), arbuz jest nietrwały i zwykle podatny na narażenie patogenami chorobotwórczymi.

Oprócz spożywania surowych owoców, arbuz jest przetwarzany na różnorodne produkty, takie jak soki, koktajle, dżemy, słodycze i sosy, ale również ciasteczka, ciasta, herbatniki.. Jego bogata w likopen natura czyni go doskonałym wyborem do przygotowywania funkcjonalnych produktów spożywczych.

Na świecie, proszek z nasion jest przetwarzany na mąkę do gotowania przekąsek spożywanych z sosami. Oleje z nasion są również wykorzystywane do produkcji olejów kosmetycznych.

Skórka jest suszona, krojona, gotowana i spożywana w różnych częściach Afryki. Marynowana skórka arbuza jest szeroko spożywana w niektórych regionach USA, w Ukrainie, Rosji, Bułgarii i Rumunii  Skórka jest przydatna jako pasza lub nawóz. Czasami skórka arbuza jest wykorzystywana w celach jadalnych. W Chinach skórka jest powoli gotowana, smażona lub częściej marynowana. Oddzielona od miąższu skórka jest smażona z papryczkami chili, szczypiorkiem, czosnkiem, oliwą z oliwek, cukrem i rumem.

Wypróbuj też sałatkę z arbuzem!

Składniki:

  •  rukola
  • kawałki arbuza
  • sera feta
  • czarne oliwki
  • czerwona cebula
  • sos winegret: 1 łyżka miodu + 1 łyżka soku z cytryny + 1 łyżka oliwy + sól, pieprz

Przygotowanie:

  • Do miseczki włóż rukolę, dodaj arbuza, fetę, plasterki oliwek, cienko posiekaną czerwoną cebulą.
  • Wymieszaj składniki sosu. Polej po sałatce.

Misją Banku Żywności SOS w Warszawie jest JEDZENIE – dlatego nie tylko ratujemy jedzenie przed zmarnowaniem, ale także uczymy jak go nie marnować, jak najlepiej wykorzystywać produkty, by trafiły do garnka, a nie do śmietnika.
PIŚMIENNICTWO:
Maoto, M. M., Beswa, D., & Jideani, A. I. O. (2019). Watermelon as a potential fruit snack. International Journal of Food Properties22(1), 355–370. https://doi.org/10.1080/10942912.2019.1584212
Nadeem Muhammad, Navida Maham, Ameer Kashif, Siddique Farzana, Iqbal Aqsa, Malik Faiqa, Ranjha Muhamad Modassar Ali Nawaz, Yasmin Zarina, Kanwal Rabia, Javaria Sadaf. Watermelon nutrition profile, antioxidant activity, and processing. Korean J. Food Preserv. 2022;29(4):531-545.
https://doi.org/10.11002/kjfp.2022.29.4.531