Zebraliśmy 2,2 mln kg żywności
W 2023 roku zebraliśmy łącznie 2 181 062,74 kg żywności o wartości 27 938 655,92 zł.
- Żywność uratowana przed zmarnowaniem – są to produkty spożywcze zagrożone zmarnowaniem, np. ze względu na krótki termin przydatności do spożycia. Otrzymujemy ją nieodpłatnie od producentów i przetwórców żywności, dystrybutorów, rolników i ze sklepów.
- Żywność zebrana w czasie zbiórek publicznych – są to produkty spożywcze zebrane podczas organizowanych przez nas zbiórek żywności w sklepach (np. w czasie Świątecznej Zbiórki Żywności), wśród rolników i sprzedawców na warszawskich targowiskach oraz Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym S.A. na Broniszach, wśród pracowników firm oraz przy okazji jednorazowych zbiórek akcyjnych. Dzięki zbiórkom zbieramy żywność z długim terminem przydatności do spożycia, która nie jest zagrożona zmarnowaniem i której nie jesteśmy w stanie pozyskać w naszej codziennej pracy.
- Żywność otrzymana w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 – są to produkty spożywcze wyprodukowane w celu udzielenia pomocy żywnościowej osobom o niskich dochodach.
Żywność zagrożona zmarnowaniem to główne źródło żywności, którą wydajemy osobom potrzebującym. Wśród pozyskanych produktów znajdują się przede wszystkim produkty świeże.
Żywność przekazaliśmy 144 Organizacjom i Instytucjom
Bank Żywności SOS w Warszawie przekazuje żywność osobom potrzebującym za pośrednictwem lokalnych organizacji pozarządowych oraz innych instytucji pomocowych działających na terenie województwa mazowieckiego.
Naszymi działaniami obejmujemy Warszawę oraz powiaty:
- garwoliński
- grodziski
- grójecki
- legionowski
- miński
- nowodworski
- ostrołęcki
- ostrowski
- otwocki,
- piaseczyński
- pruszkowski
- sierpecki
- sochaczewski
- warszawski – zachodni
- węgrowski
- wołomiński
- wyszkowski
- żyrardowski
Pomogliśmy 29 756 Potrzebujących
Bank Żywności SOS w Warszawie przekazuje żywność osobom potrzebującym za pośrednictwem lokalnych organizacji pozarządowych oraz innych instytucji świadczących pomoc żywnościową działających na terenie województwa mazowieckiego.
Wśród osób potrzebujących otrzymujących wsparcie były:
- osoby ubogie,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- w kryzysie bezdomności,
- osoby bezrobotne,
- starsze,
- samotni rodzice,
- rodziny wielodzietne
- oraz osoby uchodźcze z Ukrainy.