60 tysięcy zł od Fundacji Biedronki

Bank Żywności SOS w Warszawie zakwalifikował się do programu Fundacji Biedronki „Żywnościowy SOS”. Jego celem jest wzmocnienie instytucji oferujących pomoc żywnościową, by miały one większe możliwości udzielania wsparcia. W ramach projektu otrzymaliśmy e-Kod na zakupy do sklepów sieci Biedronka o wartości 60 000 zł.

Program „Żywnościowy SOS” jest skierowany do schronisk dla osób w kryzysie bezdomności, jadłodajni oraz jednostek świadczących regularną pomoc w formie paczek żywnościowych. Zakwalifikowane do programu organizacje otrzymują wsparcie finansowe w formie e-Kodów do wykorzystania na zakupy w sieci sklepów Biedronka. Wartość e-Kodów zależy od rodzaju i skali działalności prowadzonej przez daną organizację.

Dzięki Programowi „Żywnościowy SOS” mogliśmy przygotować paczki dla 600 seniorów i seniorek. Znalazły się w nich podstawowe produkty do przygotowania posiłków w domu, w tym kilka rodzajów kasz, mąka, makaron, gołąbki, olej, płatki owsiane, herbata, cukier, dżem. Każda taka paczka to 12 kilogramów wsparcia, które jest tak bardzo potrzebne – z wdzięcznością mówi Agnieszka Deja, wiceprezeska Banku Żywności SOS w Warszawie.

Program miał być doraźnym działaniem wspierającym organizacje pomocowe w czasach wysokiej inflacji. Dotarły jednak do nas głosy, że wsparcie Fundacji Biedronki nadal jest potrzebne, dlatego zdecydowaliśmy się je przedłużyć. Dziesiątki tysięcy osób korzysta z pomocy żywnościowej dostarczanej przez organizacje pozarządowe, a nasze wsparcie pozwoli zabezpieczyć znaczące ilości żywności na ten cel – tłumaczy Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.

 

Wyniki ankiety

Ankieta przeprowadzona wśród uczestników pierwszej edycji „Żywnościowy SOS” pokazała, że 2/3 z 80 biorących udział w programie organizacji wykorzystało otrzymane od Fundacji Biedronki fundusze na poprawę jakości i wartości odżywczej posiłków, a 26% z nich zwiększyło liczbę wydawanych dań. Program pozwolił na przygotowanie 887 919 posiłków i 41 291 paczek z żywnością. Ogółem z pomocy skorzystało ponad 74 000 beneficjentów.

 

O Fundacji Biedronki

Fundacja Biedronki została powołana w kwietniu 2020 roku. Fundacja podejmuje inicjatywy na rzecz przeciwdziałania ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. Rozwija w partnerstwie z innymi organizacjami pomocowymi programy takie jak „Na codzienne zakupy” czy „Karta dobra”. W ich ramach, potrzebujące osoby starsze otrzymują przedpłaconą kartę na zakupy do sklepów Biedronka. W 2022 uruchomiła również program „Danie Wspólnych Chwil”, realizowany wspólnie z 750 Kołami Gospodyń Wiejskich, w którym organizowane są posiłki dla samotnych seniorów. Fundacja reaguje również na sytuacje kryzysowe – prowadziła m.in. projekt pomocy w czasie pandemii i programy na rzecz Ukrainy. Na programy społeczne przeznaczyła 160 mln złotych (status na listopad 2023).

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.