Nasz głos w „Wspólnie dla bezpieczeństwa. Rola obywateli w projektowanych przepisach o ochronie ludności”
X
Na zaproszenie Fundacji Batorego mieliśmy okazję uczestniczyć w seminarium „Wspólnie dla bezpieczeństwa. Rola obywateli w projektowanych przepisach o ochronie ludności”.
Seminarium w formacie okrągłego stołu było zamknięte dla publiczności, ale transmitowane na żywo w mediach społecznościowych Fundacji.
Udział w dyskusji z ramienia Banku Żywności SOS w Warszawie wzięła Agnieszka Deja, która zwróciła uwagę na istotną rolę banków żywności w sytuacjach kryzysowych:
– „Przekonaliśmy się o tym w trakcie pandemii covid-19, jak przy okazji działań pomocowych dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. To oznacza, że jesteśmy już istotnym elementem struktury i zadań w zakresie pomocy doraźnej. Działamy od lat, mamy specjalistyczną infrastrukturę (magazyn żywności, środki transportu, licznych partnerów w zakresie pozyskiwania żywności, jak i jej dalszej redystrybucji) – potrzebujemy wsparcia w zakresie utrzymywania w gotowości naszych zasobów.Energia ludzi – wolontariuszy, obywateli – chętnych do zaangażowania się we wszelkie działania pomocowe jest (i jest za darmo), jednak samochód z żywnością bez dofinansowania nie pojedzie. Ważne jest, aby podmioty administracji publicznej, samorządy odpowiedzialne za ochronę ludności i zarzadzanie kryzysowe miały zidentyfikowane i rozeznane lokalne zasoby na poziomie organizacji pozarządowych, miały z nimi kontakt i wspierały w zakresie utrzymania gotowości ich zaangażowania (i ich zasobów) do pomocy w nagłych sytuacjach kryzysowych, czy świadczeniu pomocy doraźnej” – przekonuje Wiceprezes Zarządu Banku Żywności SOS w Warszawie.