Śliwka w kompot

W ostatnim czasie śliwki są określane jako żywność o właściwościach prozdrowotnych. Badania nad wpływem śliwki na zdrowie przynoszą obiecujące wyniki w zakresie jej właściwości przeciwzapalnych, przeciwutleniających i poprawiających pamięć.

Śliwki to owoce pestkowe  podobne do brzoskwiń, moreli i wiśni, które mają pojedyncze nasiono (pestkę) pokryte miąższem. Istnieją tysiące odmian śliwek, a dwie najczęściej uprawiane w celach komercyjnych to Prunus domestica, znana również jako śliwka europejska, i Prunus salicina, znana jako śliwka japońska. Wbrew swojej nazwie, japońskie śliwki pochodzą z Chin i zostały wprowadzone do Japonii dopiero w latach 1600–1800. Ponadto śliwki były używane w Indiach jako lek od dziesięcioleci, lecząc przypadki nieregularnych miesiączek, problemów z poronieniem i upławów

Śliwki, zarówno suszone, jak i świeże, zawierają dużą ilość związków fenolowych , które mają właściwości antyoksydacyjne. Ponieważ na świecie istnieją tysiące odmian śliwek, dokładna zawartość związków fenolowych różni się w zależności od odmiany. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na stężenie związków fenolowych, takich jak pora roku, skład gleby, czas zbioru owoców, sposób przechowywania i suszenia śliwek.

Zawartość fenoli w śliwkach wpływa również na ich smak i kolor, natomiast w śliwkach w kolorze czerwonym lub fioletowym obserwuje się wyższą zawartość fenoli.
Właściwości przeciwnowotworowe śliwek wiążą się z ich właściwościami antyoksydacyjnymi – przeciwutleniacze mogą bezpośrednio oddziaływać na komórki nowotworowe lub działać synergicznie, wspomagając leczenie przeciwnowotworowe.

W przegladzie Igwe i Charlton zbadano wpływ śliwek na zdrowie w kontekście różnych zastosowań farmakologicznych, takich jak działanie przeciwzapalne i zwiększanie gęstości mineralnej kości. Ponadto w tym samym przeglądzie zbadano pozytywny wpływ śliwek na poprawę funkcji poznawczych, agregację płytek krwi, wypróżnienia, zakażenia, a także kontrolę alergii.

Jak przechowywać śliwki?

Niedojrzałe śliwki należy przechowywać w temperaturze pokojowe bez bezpośredniego dostępu  światła słonecznego. Jeśli chcesz, aby śliwki dojrzały szybciej, umieść je w papierowej torbie. Dojrzałe śliwki można umieścić w dużym opakowaniu wyścielonym ręcznikiem papierowym i schować do lodówki. Jeśli na śliwce pojawi się pleśń, wyrzuć ją i sąsiadujące z nią owoce.

Co zrobić ze śliwek?

Ten popularny polski owoc spożywany jest samodzielnie w postaci świeżej lub suszonej, ale także chętnie wykorzystywany jest do wszelkiego rodzaju przetworów, dżemów, konfitur i soków. Oprócz powideł, ze śliwek możemy przygotować kompot, mus śliwkowy, keczup, a nawet kiszonkę. Sprawdzą się jako dodatek do knedli, pierogów, ciast, dań mięsnych i sałatek. Wydrylowane śliwki można ususzyć lub zamrozić do 6 miesięcy.

Misją Banku Żywności SOS w Warszawie jest JEDZENIE – dlatego nie tylko ratujemy jedzenie przed zmarnowaniem, ale także uczymy jak go nie marnować, jak najlepiej wykorzystywać produkty, by trafiły do garnka, a nie do śmietnika.
Źródło:
Igwe i Charlton ( 2016 ) A Systematic Review on the Health Effects of Plums (Prunus domestica and Prunus salicina) . Phytother. Res. , 30 : 701 – 731 . doi: 10.1002/ptr.5581
Bahrin AA, Moshawih S, Dhaliwal JS, Kanakal MM, Khan A, Lee KS, Goh BH, Goh HP, Kifli N, Ming LC. Cancer protective effects of plums: A systematic review. Biomed Pharmacother. 2022 Feb;146:112568. doi: 10.1016/j.biopha.2021.112568. Epub 2021 Dec 25. PMID: 34963086.