Zagłosuj na Agnieszkę Deję do nagrody Sestry.eu “Portrety Siostrzeństwa”.

13 lutego redakcja Sestry.eu uhonoruje kobiety, które od wybuchu Wielkiej Wojny wniosły nieoceniony wkład w walkę o demokrację i wolność. Kapituła wybierze dwie laureatki – Polkę i Ukrainkę – które staną się twarzami siostrzeństwa w 2024 roku.

 

Sestry | Перша премія Sestry — «Портрети сестринства»: хто отримає почесну нагороду?

Agnieszka Deja – wiceprezeska Zarządu banku Żywności SOS w Warszawie

 

  • pochodzi z Wołynia, jej rodzina ucierpiała w wyniku konfliktu wołyńskiego. Teraz podkreśla, że jest po stronie Ukraińców, ponieważ historia jest historią, a dziś konieczne jest budowanie dobrych relacji między Ukraińcami i Polakami. – Jesteśmy sąsiadami i musimy się wspierać – mówi Agnieszka.

Obecnie zarządza Punktem pod Parasolem w Warszawie. W 2023 roku Punkt prowadzony był przez Fundację Kuroniówka we współpracy z Bankiem Żywności SOS w Warszawie. Agnieszka zmieniła pracę po tym jak zobaczyła rzesze uchodźców z Ukrainy na dworcu Warszawa Zachodnia, gdzie pomagała. W 2023 roku z miesięcznej pomocy w Punkcie korzystało 800 osób z Ukrainy i innych krajów. Mogły liczyć na żywność, wsparcie psychologiczne i informacyjne, a także ciepło i domową atmosferę. W 2024 roku Punkt będzie działał nadal.