Świąteczna Zbiórka Żywności

Idea zbiórki
Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się przed okresem Świąt Bożego Narodzenia. Bank Żywności SOS w Warszawie stara się w tym czasie w szczególny sposób zadbać o swoich podopiecznych. Akcja stanowi uzupełnienie całorocznej, regularnej pomocy, jakiej warszawski Bank Żywności udziela organizacjom charytatywnym, a za ich pośrednictwem najbardziej potrzebującym w naszym mieście.

Z pomocy korzystają przede wszystkim niedożywione dzieci, ubogie rodziny, osoby niepełnosprawne, chore, a także ludzie w podeszłym wieku i bezdomni.

Drugim celem ŚZŻ jest dotarcie do pokrzywdzonych przez los z przesłaniem nadziei i wspólnoty wpisanym w symbolikę tych szczególnych świąt. Świąteczna Zbiórka Żywności jest dobrą okazją do pozyskania innego niż zwykle asortymentu produktów: nie tych szybko psujących się, ale i trwałych towarów, takich jak cukier, słodycze, konserwy, dżemy, płatki kukurydziane, olej, makaron i margaryna.

kosz-wypelniony sortowanie-2 kosz-z-balonami

Nie przypadkiem Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się na terenie obleganych przed świętami hipermarketów. Zderzenie przeciwstawnych w społecznym wymiarze zjawisk: rozbudzonego konsumpcjonizmu i niemożliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb jest podstawą oddziaływania tej akcji na świadomość społeczną. Dzięki temu możliwe staje się realizowanie takich celów, jak:

  • uwrażliwienie mieszkańców Warszawy na problemy ludzi ubogich i głodnych,
  • wprowadzenie zwyczaju dopełniania świąt Bożego Narodzenia dobrymi uczynkami na rzecz najbardziej potrzebujących.

Kto jest organizatorem?
Zbiórka tradycyjnie już organizowana jest przez Federację Polskich Banków Żywności, która zajmuje się promocją zbiórki w mediach ogólnopolskich. Zbiórka jest przeprowadzana przez banki żywności w wielu miastach Polski m. in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Jaworze, Koninie, Pile, Lesznie, Katowicach, Nowym Sączu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Suwałkach, Tarnowie i Częstochowie. Poza tym, Świąteczna Zbiórka Żywności odbywa się z powodzeniem w wielu krajach europejskich, gdzie działalność banków żywności ma wieloletnią tradycję: we Francji, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Belgii i Czechach.

Kiedy zbieramy żywność?
Akcja co roku odbywa się w ostatni weekend listopada lub w pierwszy weekend grudnia w warszawskich hipermarketach oraz kilkunastu miastach na Mazowszu. ŚZŻ nie jest przeprowadzana tuż przed Bożym Narodzeniem, gdyż potrzebny jest czas na rozdzielenie zebranej żywności i przygotowanie świąt w placówkach opiekujących się samotnymi, chorymi, bezdomnymi.

Patronat
Corocznie honorowy patronat nad Świąteczną Zbiórką Żywnosci organizowaną przez Bank Żywności SOS w Warszawie  obejmuje Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Wojewoda mazowiecki oraz Mazowiecki Kurator Oświaty.

Wyniki Świątecznej Zbiórki Żywności organizowanej przez Bank Żywności SOS w Warszawie

2001 przez 3 dni zebrano 20 ton żywności w 11 hipermarketach warszawskich.

2002 przez 3 dni zebrano 48 ton żywności w 16 hipermarketach. W akcji wzięło udział ok. tysiąca wolontariuszy.

2003 przez 3 dni zebrano 53 tony żywności w 20 hipermarketach. W akcji udział wzięło ok. tysiąc trzystu wolontariuszy.

2004 przez 2 dni zebrano 36 ton żywności w 20 hipermarketach. W akcji wzięło udział siedmiuset wolontariuszy.

2005 zebrano blisko 58 ton żywności w 17 hipermarketach. W akcji wzięło udział tysiąc stu wolontariuszy.

2006 zebrano ponad 62 tony żywności w 30 hipermarketach w Warszawie i 20 sklepach w Mławie i Ciechanowie. W akcji wzięło udział 2 300 wolontariuszy.

2007 zebrano ponad 72 tony żywności w 30 hipermarketach w Warszawie i 30 sklepach w Mławie, Ciechanowie i Płocku. W akcji wzięło udział 3 000 wolontariuszy.

2008  zebrano 73 tony żywności w 23 hipermarketach w Warszawie oraz w miastach na Mazowszu: Ciechanowie, Otwocku, Karczewie, Józefowie, Wiązownej, Mławie, Grodzisku Mazowieckim, Nowym Dworze Mazowieckiem. W akcji wzięło udział  ponad 3000 wolontariuszy.

2009 zebrano ponad 84 tony żywności w 26 sklepach w Warszawie oraz w supermarketach na terenie 12 innych miast na Mazowszu: Józefowie, Otwocku, Ciechanowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Gminie Wiązowna, Pruszkowie, Górze Kalwarii , Ostrołęce, Karczewie, Legionowie, Przasnyszu i Płocku; w akcji wzięło udział 3000 wolontariuszy.

2010 zebrano na Mazowszu ponad 125 ton żywności, w tym ponad 64 tony w 30 warszawskich hipermarketach. Zbiórka była zorganizowana w  25 miastach: Brwinów, Ciechanów, Glinojeck, Grodzisk Mazowiecki, Góra Kalwaria, Józefów, Karczew, Legionowo, Mława, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nowy Dwór Mazowiecki, Ostrołęka, Otwock, Płock, Płońsk, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Pułtusk, Wiązowna, Wyszków oraz Ząbki. W akcję zaangażowanych było ponad 3500 wolontariuszy.

2011 zebrano ponad 100 ton żywności w 30 hipermarketach oraz w  20 miastach: Brwinowie, Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Jaktorowie, Józefowie, Karczewie, Legionowie, Michałowicach, Milanówku, Nadarzynie, Nowym Dworze Mazowieckim, Ostrołęce, Otwocku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Wawrze, Wiązownej, Wołominie oraz Wyszkowie. W akcji wzięło udział  ponad 4 000 wolontariuszy.

2012 zebrano ponad 111 ton żywności w 30 hipermarketach oraz w  20 miastach: Brwinowie, Górze Kalwarii, Grodzisku Mazowieckim, Jaktorowie, Józefowie, Karczewie, Legionowie, Michałowicach, Milanówku, Nadarzynie, Nowym Dworze Mazowieckim, Ostrołęce, Otwocku, Piasecznie, Piastowie, Pruszkowie, Wawrze, Wiązownej, Wołominie oraz Wyszkowie. W akcji wzięło udział  ponad 4 000 wolontariuszy.

2013 zebrano ponad 117 ton żywności w 30 hipermarketach w Warszawie oraz w sklepach w 20 miastach mazowieckich. W akcji wzięło udział  ponad 4 000 wolontariuszy.

2014 zebrano ponad 135 ton kg żywności w 30 hipermarketach w Warszawie oraz kilkunastu sklepach w woj. mazowieckim. W akcji wzięło udział  ponad 4 000 wolontariuszy.

2014 zebrano ponad 135 ton kg żywności w 30 warszawskich hipermarketach oraz w kilkunastu miastach na Mazowszu. W akcji wzięło udział  ponad 4 000 wolontariuszy.

2015 zebrano ponad 103 ton żywności w 159 sklepach na Mazowszu. W Warszawie zbiórkę realizowaliśmy w 27 największych sklepach. Poza Warszawą zbiórka była przez nas organizowana w następujących miejscowościach: Janki, Białobrzegi, Leszno, Ostrołęka, Różan, Michałów, Jabłonna, Góra Kalwaria, Myszyniec, Olszewo–Borki, Nowy Dwór Mazowiecki, Wyszków, Pruszków, Brwinów, Kanie, Nadarzyn, Michałowice, Otwock, Józefów, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek.   W akcji wzięło udział  ponad 3 000 wolontariuszy.


logotypy-wszystkie